Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

“Vecajā Ceplī” – Madonas muzeja speciālistu veidota ekspozīcija

Datums: 02.08.2024 08:52
7 skatījumi
MADONAS MUZEJAM 80. Jubilejas gadā atskatāmies uz dažādu gadu notikumiem. Pirms 25 gadiem Jāņa Zābera muzejs “Vecajā Ceplī” sezonu sāka ar jaunu ekspozīciju, ko veidoja Madonas muzeja speciālisti.
Kārļa Cīruļa grafika “Vecais Ceplis” uz izdevuma “Jāņa Zābera piemiņai” (2000) vāka. Madonas muzeja krājums. MNM34655:1
    1973.gada 11.augustā atklātais Jāņa Zābera muzejs sākotnēji bija  sabiedriskais muzejs, pēc tam - Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja filiāle, īpašumā iegūstot arī ēku. 1990.gadu sākumā “Vecais Ceplis” nonāca atpakaļ Zāberu ģimenes īpašumā. Kad kopš muzeja atklāšanas bija pagājuši  vairāk kā divdesmit gadi, bija nepieciešama ekspozīcijas atjaunošana. Ģimenei tādu līdzekļu nebija. Sākotnēji bija doma par nelieliem uzlabojumiem, vien nomainot anotācijas un veicot kosmētisko remontu. 1997.gadā Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Madonas rajona padome atbalstīja projektu par jaunas ekspozīcijas izveidi Jāņa Zābera muzejā. Projekta autors - rajona kultūras nodaļas vadītājs Zigmunds Bekmanis, interjera autors - Agris Purvišķis. Interjera darbus veica SIA “Sikspārnis” un SIA AVE MTP galdniecības cehs.
    Ekspozīcijas autore - Madonas muzeja speciāliste Laimdota Ivanova, ekspozīciju noformēja un iekārtoja muzeja māksliniece Inese Jakobi. Saspringtajā ekspozīcijas pabeigšanas laikā palīdzēja arī muzeja kolēģe māksliniece Vita Mālniece.
    1998.gadā bija intensīvs darbs, apzinot un pētot avotus un materiālus par Jāni Zāberu,  tiekoties ar laikabiedriem, domājot un plānojot, kā varētu izskatīties ekspozīcija. Mājas otrajā stāvā, kur Jānis Zābers piedzima, kā albuma lappusēs var “pāršķirt” ģimenes albumu un skatīt dziedātāja gaitas no bērnības līdz pat muzeja izveidošanai, piemiņas saglabāšanai, kā arī iepazīt viņa tuviniekus, lasīt saņemtās vēstules, skatīt grima piederumus un saņemtās dāvanas.
    Muzeja pirmajā stāvā tapa improvizēta skatuve ar dziedoņa atveidoto operas tēlu tērpiem, un daudzās afišas liecina par intensīvo operas izrāžu un koncertu norisēm un vietām. Antiņa oriģinālais tērps bija tik slikti saglabājies, ka muzeja restauratore Karmena Kļaviņa projekta ietvaros šuva jaunu tērpu, kam saglabātas vien dažas oriģinālās detaļas.
    Ekspozīciju atklāja 1999.gada 11.februārī. Jāņa Zābera kolēģis operdziedātājs Maigurs Andermanis 9.februārī Laimdotai Ivanovai rakstīja: “Ar prieku uzņēmu ziņu par muzeja ekspozīcijas maiņu. Mainījušies laiki un arī šī maiņa bija nepieciešama. Mūsu atjaunotās Latvijas iespējas ir ļoti mazas un mākslas pasaule ir pabērna lomā, tādēļ liels prieks, ka Madona novērtē vienu no sava novada izcilākajiem cilvēkiem – Jāni Zāberu – un radusi iespēju rūpēties par viņa muzeja pārtapšanu jaunā skatījumā. Liels prieks par cilvēkiem, kuri daži pat nepazina Jāni Zāberu, ar tādu mīlestību un enerģiju veikuši muzeja atkalatdzimšanu.”
Laimdota IVANOVA vēsturniece