Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Kad mazgājies, mani atminies!

Datums: 26.11.2021 10:00
34 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājumā ir bagātīga lina dvieļu kolekcija, kas atspoguļo mūsu čaklo novadnieču gara rūpību un roku veiklību. Izstādē aplūkojamie dvieļi ir darināti laika posmā no aptuveni 1900.gada līdz šī gadu tūkstoša sākumam. Tos muzejam ir dāvājušas pašas rokdarbnieces vai viņu radinieki.
1    Linu dvieļi tika plaši lietoti sadzīvē. Dvieļiem bija ne vien praktisks pielietojums, bet tie bija arī cilvēka dzīves ceļa simbols. Ir bijuši vienkāršāki dvieļi bez izšuvumiem un apmezglojumiem, kas tika izmantoti ikdienā, un bija rotātie jeb goda dvieļi, kas tika taupīti īpašiem notikumiem – tos izmantoja kāzās un kristībās. Dvieļus izmantoja arī bērēs, ar tiem laida kapā zārku. Linu dvieļi pavadīja cilvēku no piedzimšanas līdz mūžīgai dzīvei. Uz dvieļiem arī lika svētku ēdienu un izmantoja tos telpu rotāšanā – tie tika iekārti īpaši darinātā koka plauktā, lai mielotu acis.
    Dvieļiem jaunas meitas pūrā bija īpaša nozīme, tos darināja kāzām. Arhīvā ir saglabājušās ziņas par saimniekmeitas un kalpa meitas pūra mantām. Ap 1900.gadu Vidzemes saimniekmeitas pūrā bija 80–100 olektis (Olekts – veca garuma mērvienība, aptuveni 56 cm.) dvieļu auduma, savukārt kalpa meitas pūrā bija 13 dvieļi, 14 trauku dvieļi, 43 olektis skujaina trauku dvieļa auduma. Līgavas pūra mantas bija paredzētas jaunās ģimenes ikdienas vajadzībām, pūra veltēm, ko izdalīt kāzās, un trešā – visgreznākā daļa bija tā sauktais kāzu komplekts: vienotā stilā rotāts lielais galdauts, mazais galdauts, četras spilvendrānas un brūtes dvielis (komplektēšanas varianti varēja atšķirties). Daļu dvieļu meitas rotāja pašas, bet daļu mantoja no mātes vai krustmātes. (Aija Jansone “Dvieļu rotāšanas tradīcijas Latvijā: 19.gs. 2.puse – 20.gs., 2000.g.). 
    Muzeja krājumā esošajiem dvieļiem populārākais apdares veids ir tamborētas mežģīnes, tāpat dvieļu rotāšanā izmantoti izšuvumi – to galos izšūti ziedi, sveicieni un monogrammas (Latvijā visizplatītākais dvieļu rotājumu veids,  kas Latvijas teritorijā ienāca 19.gs. beigās). 
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina ikvienu aplūkot  izstādi, muzeja Izstāžu zāļu foajē līdz 2022.gada 1.aprīlim.
    Lai tiktos klātienē un parūpētos par savu un apkārtējo veselību, aicinām ievērot Ministru kabineta apstiprinātos grozījumus, kas veikti Ministru kabineta 2021.gada 9.oktobra rīkojumā Nr.720 „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.    
 Sabīne MIKA krājuma glabātāja