Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

Datums: 22.03.2021 15:43
153 skatījumi
Šajos pandēmijas apstākļos slēgta klātienes piekļuve muzeju krājuma materiāliem. Krājuma un kultūrvēstures nodaļas darbinieki stādā pie muzeja krājuma ievades informācijas sistēmā – Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs – NMKK. Ar šo sistēmu jau 10 gadus strādā vairums Latvijas muzeju.
    Muzeji, kas datus par priekšmetiem ievada savās sistēmās, tos vēlāk pāreksportē (pārkopē) uz NMKK. Tas ir projekts, kuru finansē valsts un muzeji par tās uzturēšanu nemaksā.
    Interneta vietnē www.nmkk.lv no Madonas muzeja krājumā esošajiem 134325 priekšmetiem sistēmā ir ievadīti 22,5 %, jeb 30295, tie ir apraksti un attēli no visiem muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem. Interneta vietnē iespējams apskatīt arī virtuālās izstādes kā Madonas, tā citos Latvijas muzejos. Šī sistēma jau tagad ir nozīmīga pētniekiem, kas interesējas par dažādām Latvijas vēstures norisēm, pagastu, dzimtu vēsturi. Sistēma ir sarežģīta ar to, ka muzeji glabā ļoti daudzveidīgus priekšmetus – fotogrāfijas, dokumentus, etnogrāfijas un iedzīves, dabas, numismātikas un mākslas priekšmetus. Pašreiz muzeji sāk apstrādāt informācijas tehnoloģiju radītos produktus – digitālus failus.           
Kā izmantot NMKK?
1.      Ja zini konkrēta priekšmeta numuru (tāds ir katram muzejam un Madonas muzejam priekšā priekšmeta numuram tiek rakstīti lielie burti MNM), meklētājā ieraksti šo numuru

2.      Spied “meklēt” un ja šāds priekšmets, numurs vai nosaukums būs atrodams NMKK, tad atvērsies konkrēts piedāvājums.

3.      Atverot konkrētu priekšmeta aprakstu, var uzspiest uz šī apraksta, lai parādās plašāks apraksts.

4.      Ja ir vēlēšanās vai nepieciešamība iegūt konkrētā priekšmeta digitālo attēlu, izmantot pētniecības nolūkos vai privātiem nolūkiem, lūdzam sazināties ar konkrēto muzeju, kurā atrodas jūsu meklētais priekšmets

Dalāmies ar dažiem attēliem, kas ievadīti NMKK.
Laima GARĀ galvenā krājuma glabātāja