Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonas radio – 25

Datums: 05.09.2024 15:33
10 skatījumi
Vai atceraties, ka pirms 25 gadiem visā Madonas rajonā skanēja mūsu pašu Madonas radio? Aizrautīgi un entuziastiski jaunieši ik dienu priecēja rajona iedzīvotājus ar jaunāko mūziku, ziņām, intervijām un dažādiem citiem raidījumiem.
    SIA “Madonas Radio” tika dibināts 1998.gada 17.aprīlī, lai gan doma par speciāli Madonas rajonam paredzētas radio stacijas izveidi gaisā virmoja jau vairākus gadus pirms tam. Viens no galvenajiem idejas realizētājiem sadarbībā ar  vairākiem vietējiem uzņēmumiem, tai skaitā SIA “Kvarcs”, A/S “Cesvaines piens”, SIA “Signāls”, A/S “Balta” un citiem, bija tikko no skolas sola izkāpušais Intars Špilbergs.
    1999.gada 12.maijā no nelielas telpas rajona administrācijas ēkas (Saieta laukumā 1) ceturtajā stāvā 102 MHz frekvencē translēt sāka Madonas radio. Apraides teritorija bija paredzēta līdz pat 20 km rādiusā ap Madonu, tomēr to varējis uztvert arī Ērgļos un pat Pļaviņās.
    Radošās komandas kodolu veidoja astoņi cilvēki – uzņēmuma direktore, dīdžeji, diktori, korespondenti, tāpat bija pastāvīgā grāmatvede, savukārt dažādu raidījumu veidotāji un vadītāji mēdza ik pa laikam mainīties.
    Klausītājiem tika piedāvātas dažādas tematikas programmas. Lielāko ētera daļu aizņēma mūzika, darba dienās katru stundu tika raidītas jaunākās ziņas, rīti iesākās ar uzmundrinošu rīta raidījumu, pēcpusdienās varēja klausīties intervijas ar dažādiem cilvēkiem. Vakaros mazākos klausītājus iepriecināja vakara pasaciņa, ko sākotnēji lasīja pats diktors, bet vēlāk tika apbraukāti bērnudārzu un skolu jaunāko klašu audzēkņi, lai tie paši ierunātu pasaciņas, ko atskaņot ēterā.
    Otrdienu vakaros skanēja Madonas radio dziesmu TOP 20, ceturtdienās – elektroniskās deju mūzikas raidījums, savukārt sestdienās – apsveikumu koncerts. Ar laiku sadarbībā ar Vides aizsardzības fondu tika izveidots raidījums par vides jautājumiem, bet svētdienās – kristīgais raidījums.
    Atsevišķu raidījumu vadītāju lomās ik pa laikam iejutās arī jaunieši no Madonas ģimnāzijas un vidusskolas, ar Imanta Pulksteņa palīdzību varēja klausīties tiešraides no “Ģitāristu sesijas”, intervijas ar festivāla “Sinepes un Medus” dalībniekiem, pirms pašvaldību vēlēšanām radio viesojās deputātu kandidāti, tiešais ēters bija arī liels palīgs iedzīvotājiem ikdienā, jo ātri varēja nodot ziņojumus, piemēram, par nozaudētām mantām vai iegūt informāciju par sniega dēļ atceltiem autobusu reisiem. Kādā Jaungada naktī radio esot vadījis īsts Ziemassvētku vecītis! Klausītājiem tika rīkotas dažādas akcijas un konkursi, iedzīvotāji tika aicināti izteikt viedokli un priekšlikumus dzīves uzlabošanai pilsētās, to labiekārtošanai, stāstīt par savu ikdienu.
    Sagaidot Madonas pilsētas 75 gadu jubileju sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Madonas rajona bibliotēku un Madonas rajona statistikas pārvaldi ēterā skanēja dokumentāls radioseriāls “Jubilāres dienas un nedienas”, vēstot par Madonas pilsētas dzīvi un attīstību 75 gadu garumā.
    Tāpat, apmeklējot reģionu, Madonas radio uz intervijām iegriezās valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un iekšlietu ministrs Mareks Segliņš.
    Finansiāli radio atbalstīja rajona dome, vietējie uzņēmumi, lielākie ieņēmumi bija no reklāmām. Tomēr pēc piecu gadu pastāvēšanas radio ļaudis saprata, ka ar to nebūs gana un uz jauniešu entuziasmu vien radio nevarēs noturēties. 2005.gada sākumā Madonas radio apklusa, aparatūra tika pārdota Latgales radio, uzņēmums tika likvidēts 2006.gada 27.aprīlī.
Gunta STRODE vēsturniece