Latviešu
Valoda: Latviešu

Konkurss “Madona fotogrāfu acīm”

Darbu iesniegšana līdz 30.aprīlim

Vairāk

Madonas muzejs piedāvā jaunu tiešsaistes programmu “Es un vide man apkārt”

Vairāk

Madonas muzeja krājuma un Madonas novada bibliotēkas ēkai 20 gadi

vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26519637
 Izglītojošais darbs - 29418187
​​Lai pieteiktos uz skolēnu ekskursiju laikiem un muzejpedagoģiskajām nodarbībām, lūdzam zvanīt uz norādītajiem tālruņa numuriem:
  •    Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844 vai 29418187
  •    Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos: 26579716​​

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​APRĪLĪ MUZEJĀ
Pasākumi 
17.aprīlī plkst.12.00Tikšanās ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Par un ap telpaugu vēsturi un modi.

AprīlīMuzejam 80. Kā notiek novadpētniecība? Kā pētīt savas mājas, dzimtas vēsturi, kā muzejs var palīdzēt dzimtas, vietas vēstures pētniecībā. Laiks un datums tiks precizēts

Aprīlī Muzejam 80. Ceļā uz Madonas muzeja dzimšanas dienu un izstādes veidošanu. Tikšanās ar jauniešiem un interesentiem, kuri vēlas iesaistīties izstādes veidošanā par “Madonas muzeju rīt.” Laiks un datums tiks precizēts
H.Medņa kultūrizglītības centrā “Dziesmusvētku skola”
19.aprīlī plkst.18.00 Cikls “Muzikālie vakari pie maizes krāsns”.
​​​Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” ​Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.
Ieejas maksa pastāvīgajā ekspozīcijā: pieaugušajiem – 0.50Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur

​​IZSTĀDES

Lielās zāles
​No 12.aprīļa Laine Kainaize “Dzīves prieks”. Laine Kainaize ar mākslu ir saistīta kopš bērnības, viņas vecāki abi bija mākslinieki – tēvs tēlnieks Kārlis Baumanis, bet mamma – gleznotāja Biruta Baumane. Laine Kainaize glezno daudzus gadu desmitus, kopš 1979.gada viņas darbi tiek izstādīti izstādēs. Šī būs mākslinieces jubilejas izstāde, kurā akcents tiks likts uz kompozīcijām, kurās apvienojas vairāki elementi, savukārt darbu tēmas būs par Latviju, Franciju, Itāliju, Portugāli un citām valstīm, kas mākslinieci iedvesmojušas. Kā saka pati māksliniece, “visus radītos darbus vieno dzīves prieks, pateicība Dievam un liktenim par dāvanu dzīvot un radīt šajā zemē. Radīt tā, ka no nodzīvotā izfiltrējas prieks, gluži kā bites no ziedputekšņiem rada medu.”
Ieejas maksa lielajās zālēs: Pieaugušajiem – 1.00Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur.
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājiem, kurš atvedis grupu- bez maksas


Mazā zāle
Aprīlī – “Krāšņumaugi - laiks un mode”. Dabas skaistums vienmēr labi harmonē ar lietišķo un mākslas daiļumu. Arī telpaugiem ir mode un tā ir mainījusies laika gaitā, bet nepārtraukti atkārtojas. Iepazīt un uzzināt kā tā ir attīstījusies laika gaitā var aplūkojot arī senās fotogrāfijas.
Ieejas maksa mazajā zālē: Pieaugušajiem – 0.50Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur.
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājiem, kurš atvedis grupu- bez maksas


Mansardā
Aprīlī  – “Zemē iesētās dienas” /J.Gavars/ Nosaukumā skan novadnieka Jāņa Gavara dzejas rinda “Zemē iesētās dienas”. Zemei atdotais laiks un spēks no līduma līšanas un sējas līdz ražai, no zirgu līdz jaudīgai tehnikai, no ceļu būvēšanas un grāvju rakšanas līdz tirgum.
    Izstādes pamatu veido stāsti no virtuālās ekspozīcijas “Madonas novada vēsture. 1918 – 1940” un “Madonas novada vēsture. 1940 – 1990” un fotogrāfijas, kurās atainota Madonas novada vēsture caur dažādiem zemes darbiem, izceļot tās vērtības, kas vēsturiski radītas mūsu novadā, izmantojot dabas un zemes labvēlību.
Ieejas maksa mansardā: Pieaugušajiem – 0.50Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur.
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājiem, kurš atvedis grupu- bez maksas

Foajē
No 4.aprīļa – Mūsu albumos. Muzeja krājumā glabājas fotoalbumi, kuru vērtība ir saturā (fotogrāfijas, foto apraksti, kurus veikuši albumu īpašnieki), kā arī vizuālajā noformējumā. Nereti albumu noformējums ir vērtīgāks par to saturu. Šajā izstādē būs izstādi fotoalbumi no 19.gadsimta otrās puses līdz pat  20.gadsimta vidum. 

No 8.aprīļa – 30.aprīlim –
Madonas un Varakļānu novadu apvienības 7.-9.klašu skolēnu konkursa “Iedvesmo un radi” darbu izstāde. Līdz 30.aprīlim Izstāžu zāļu foajē būs skatāmi konkursā “Iedvesmo un radi” iesniegtie 7.-9.klašu skolēnu darbi, kas radīti dizaina tehnoloģiju un vizuālās mākslas mācību kontekstā.

Līdz 21.aprīlimSibīrijas apģērbs. Atceroties 1949.gada 25.marta deportācijas. Fotogrāfijas un apģērbi, kas glabājas muzeja krājumā un vēsta par Latvijas deportēto iedzīvotāju dzīvi Sibīrijā – karstajā vasarā un bargajā ziemas salā. Fotogrāfijas parāda skarbos laikapstākļus – ziemas sals, kurā “galvenais, lai kājās būtu velteņi un mugurā vatenis” (no grostonietes Ārijas Liepiņas atmiņām).

No 23.aprīļaKārļa Ķeirāna drukātava Madonā.

Līdz 7.maijamLatvijas dalībai Eiropas Savienībā un NATO – 20. 2004.gads Latvijas vēsturē atnesa divus īpaši svarīgus notikumus, bez kuriem šodien Latvija nav iedomājama. Šogad aprit 20 gadi kopš mūsu valsts dalības Eiropas Savienībā un Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO (North Atlantic Treaty Organization).

Izstādes foajē skatāmas bez maksas.
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve
SarkaņOS, 
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)
Aprīlī   
  • Kurpnieki. Darba rīki. Apavi.
  • ​Profesors Aleksandrs Bieziņš - bērnu ķirurgs, traumatologs, ortopēds.
  • Valdis Breģis (1928-2011). Diriģents, komponists un pedagogs.​
​​PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 

    Lai pieteiktos uz ekskursiju vai muzejpedagoģisko nodarbību, vai uzzinātu kaut ko vairāk par muzeja piedāvājumu, aicinām zvanīt uz Madonas muzeju: 64823844, 29418187 vai rakstīt uz e-pastu: zane.grinvalde@madona.lv  vai Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716.

Haralda Medņa kultūrizglītības centrs “Dziesmusvētku skola”

"Dzintari", Praulienas pagasts, Madonas novads, LV-4825​

Aprīlī – Ingemāra Vektera fotogrāfiju izstāde.

Pastāvīgā ekspozīcija “Haralds Mednis”. Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.
    Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes)
​​PILSĒTVIDĒ
​​“Līdzsvarā”. Uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām, savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu. Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.

MUZEJPEDAGOĢISKO PROGRAMMU PIEDĀVĀJUMS

​​​Izglītības iestādēs: http://www.madonasmuzejs.lv/lv/par-muzeju/izgl%C4%ABtojo%C5%A1ais-darbs/muzejpedago%C4%A3isk%C4%81s-programmas.

Pilsētvidē:
Ceļojumu soma “Kā būvēta Madona”. Ceļojumu lāde jeb soma “Kā būvēta Madona” piedāvā 1. – 12.klašu skolēniem, jauniešiem un pieaugušajiem iepazīt Madonas pilsētu, sekojot norādēm apbūves plānā, pildot izzinošus uzdevumus, meklējot atbildes pilsētvidē un salīdzinot vēsturiskas Madonas vietas un celtnes ar mūsdienām.
Ilgums no vienas stundas līdz 1,5 stundai. Var iziet arī 40 minūtēs, ja veic pusi no pildāmajiem uzdevumiem.

Krājuma telpās:
Mākslas krājuma vērtības
Mērķis – iepazīstināt dalībniekus ar muzeja mākslas krājumā esošajiem mākslas darbiem, to daudzveidību: akvareļi, grafika, pasteļi, eļļas gleznas u.c. tehnikas.
Nodarbības saturs – dalībnieki praktiskā veidā tiek iepazīstināti ar mākslas krājumu un tā daudzveidīgo saturu. Uzsvarus ir iespējams likt uz tehnikām (akvareļi, eļļa, grafika, pasteļi u.c.) un tēmām (portreti, ainavas, klusā daba, abstrakcijas, pilsētvide, dzīvnieki, ziedi, notikumu dokumentēšana u.c.)
Nodarbība var tikt piemērota konkrētam notikumam, tēmām, kas ir saistošs apmeklētāju grupai. Dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja veidot mākslas darbu kopijas, interpretācijas, tehniku atdarinājumus nodarbības ietvaros.
Vecums –pirmsskolas vecuma bērni, 1.-4., 5.-9., 10.-12. klašu vecuma skolēni, pieaugušie.
​​VIRTUĀLĀS IZSTĀDES

​​Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” - https://www.youtube.com/watch?v=n64yJn4QVHk&feature=youtu.be - neliels video ieskats, kurā var aplūkot fragmentus no šīs ekspozīcijas.

Vairāk sižeti: http://www.madonasmuzejs.lv/lv/video-si%C5%BEeti