Madonas muzeja dalība izstādē “Latvijas gadsimts”

Datums: 06.10.2017 15:49
Pirms diviem gadiem saņēmām uzaicinājumu piedalīties Latvijas muzeju kopdarbā pie valsts simtgadei veltītas izstādes, kura no 2018.gada maija būs atvērta Rīgā, Brīvības bulvārī 32.
     Izstādē būs aplūkojami vairāk kā 60 Latvijas Valsts, pašvaldību un privāto muzeju kolekciju priekšmeti, bet koncepciju sadarbībā ar iepriekšminētajiem Latvijas muzejiem izstrādāja Latvijas Nacionālā vēstures un mākslas, Kara, Okupācijas, Rīgas vēstures un kuģniecības, Rakstniecības un mūzikas un Cēsu muzeja speciālisti.
Izstāde ir īpaša ar to, ka tajā vienkopus būs apskatāmas izcilākās Latvijas muzeju vērtības no visiem novadiem par valsts pastāvēšanas 100 gadiem un vērienīgākā muzeju vēsturē dalībnieku skaita ziņā.
    Izstāde “Latvijas gadsimts” atspoguļos Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā. Tās vadmotīvs ir jautājums - kas ir Latvija, Latvijas vārda jēga un spēks dažādu paaudžu dzīvēs, mērķis – rosināt pārdomāt Latvijas vēstures sarežģītību.
    11 tematiskajās sadaļās paredzēts aptvert Latvijas vēsturi no 1918. līdz 2004.gadam.
     Katra tēma tiks atspoguļota caur tā brīža politikas raksturojumu, laikmeta ainu, dzīvesstāstu un lietām.
     Sākumposmā izstādi bija paredzēts atvērt renovētajā Rīgas pilī kā pirmo pēc Nacionālā vēstures muzeja atgriešanās savā vēsturiskajā mājvietā, tomēr, kad kļuva skaidrs, ka līdz izstādes atklāšanas brīdim darbi nebūs pabeigti, tika meklēts cits risinājums – izstāde tiks iekārtota tagadējās Nacionālā vēstures muzeja telpās Brīvības bulvārī. Šobrīd jau ir zināms, kāds būs izstādes noformējums un kas to iekārtos. Pamazām tiek gatavoti izstādes priekšmeti no visas Latvijas pārvešanai uz Rīgu.
     Piedaloties kopizstādes veidošanā, varējām pārliecināties, ka Madonas muzeja krājums ir ļoti bagāts, jo varējām piedāvāt vairākus simtus interesantu un retu priekšmetu gandrīz visām tēmām. Šobrīd nevar pateikt precīzu izstādīto priekšmetu skaitu, jo izstādes iekārtošana vēl nav noslēgusies, iespējamas izmaiņas.
     Plašāka informācija par izstādi jau tagad pieejama vietnē www.latvijasgadsimts.lv.

Ziņas attēls – topošās izstādes mākslinieciskā risinājuma skice. Autors: dizaina birojs H2E

Ilze GAUJĒNA kultūrvēstures nodaļas vadītāja