Eiropas kultūras mantojuma dienu 2017 pasākums notiks Sarkaņu skolas ēkās

Datums: 21.08.2017 13:26
Šoruden no 8.-10.septembrim Eiropas kultūras mantojuma dienas veltītas vēsturisku notikumu vietām, kas glabā Latvijas vēstures un ievērojamu personību dzīves un darbības nozīmīgas vērtības.
   Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību 2017.gada Eiropas kultūras mantojuma dienām ir pieteicis Sarkaņu skolas ēkas, kurās tagad atrodas muzeja etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve (saucamajā lielajā skolā) un Sarkaņu amatu skola (mazajā skolā).
   Abas akmens mūra ēkas – luterāņu un pareizticīgo draudžu skolas kopš to uzcelšanas (1903) 112 gadus kalpojušas skolas vajadzībām, pēdējos 47 gadus tā bija vienīgā skola Sarkaņu pagastā. Lielajai skolai 1936.gadā uzcelts 2.stāvs un 1955.gadā mansardā izbūvēts 3.stāvs. Gadu gaitā iekštelpu plānojums nav būtiski mainījies. Ir saglabājušās vairākas iekštelpu oriģinālās vienviru un divviru durvis, dēļu grīdas, mazajā skolā arī koka kāpnes.
   Ēkās joprojām ir maz pārveidota skolas vide – telpu izvietojums, saglabātas skolas mēbeles, mācību uzskates un skolas vēstures materiāli, kas kopā atspoguļo ilgstošu izglītības vēstures posmu Latvijā un gaida vēl tuvāku izpēti.
   Sarkaņu skolas vārds saistāms ar izcilām un populārām personībām, kas te ir mācījušās un vēlāk kļuvušas par Latvijai nozīmīgiem cilvēkiem.
   Madonas muzejs un Amatu skola 9.septembrī aicina uz pasākumu - “Sarkaņu skolas ēkas stāsta”, lai iepazītos ar to, kas ēkās skatāms šobrīd un jaunizveidoto izstādi par skolas vēsturi. Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākuma apmeklējums ir bez maksas. Ja vēlēsieties baudīt pusdienas, to maksa EUR 1,50. Aicinām kādreizējos Sarkaņu skolas skolēnus, skolotājus, darbiniekus un citus interesentus kā jau rudens pusē – kaut uz brīdi atkal būt skolā!
Inese SUDĀRE krājuma glabātāja